Rady a tipy pro stěhování

5. 12. 2017

Stěhování - velký životní milník. Přináší spoustu věcí: dlouhé přípravy, hromadu nervů, ale i třeba nové začátky. Všechny ty špatné věci lze ale eliminovat a celou operaci provést hladce. Není to ani tak složité, stačí si na to jen sednout, pořádně to promyslet a inspirovat se v našem článku!

Záleží, kam a proč se stěhujete

Asi nejde vymyslet univerzální pravidla pro jakékoli stěhování. Každé má svá specifika. Můžeme si ale uvést několik příkladů a říct si, co je pro ně typické z toho psychického hlediska.

  • STĚHOVÁNÍ NA KOLEJ - věřte, že tam s sebou moc věcí nepovezete. Potřebujete jen to nejzákladnější, abyste přežili, jako je vaše oblečení, věci do školy, hygiena, oblíbená knížka, kapesné, ale dá se to víceméně považovat za takový větší výlet.
  • STĚHOVÁNÍ OD RODIČŮ - charakteristická záležitost, čeká to každého človíčka. V tomhle případě je jasné, že řešíte úplně základní věci a spíš se koukáte na to, jak to budete zvládat a co vás všechno čeká. Tehdy je nejlepší rada: plánujte maximálně den dopředu, ať vám něco v přítomnosti skrz zahledění do budoucnosti neunikne. Maminka patrně uroní slzu, ale to k tomu patří.
  • STĚHOVÁNÍ K PARTNEROVI - velká zátěžová zkouška vašeho vztahu. Nejste na rozhodování ohledně bydlení najednou sami, musíte se dohodnout tak, aby vám oběma bylo dobře. Abyste jen neříkali, že jste doma, měli byste to skutečně cítit. Nebude to jednoduché. Stěhování není jednoduché vlastně nikdy.
  • STĚHOVÁNÍ DO NOVÉHO BYTU - pro někoho vysvobození, pro jiného peklo. Záleží, jak moc jste konzervativní a jaký vztah ke starému bydlení máte. Od toho se také odvíjí, co všechno si berete ze starého bytu s sebou. Buď necháváte minulost za sebou, nebo oba domovy spojujete starou věcí. Obojí je možné a funguje.
  • STĚHOVÁNÍ DO JINÉHO MĚSTA - tady nám přibývá další zvykání. Nejen na nové bydlení, ale i na nové zaměstnání, školu, rozmístění obchodů a dalších služeb, dostupnost hromadné dopravy atp. Ať už více či méně, budete muset přistoupit na jiný životní styl.
  • STĚHOVÁNÍ DO JINÉHO STÁTU - tak to už je opravdu jen pro odvážlivce! Nejde jen o zvykání na všechno kolem, ale i na jazyk. Problém může nastat i z toho praktického hlediska. Do ciziny se třeba nábytek převáží mnohem hůř. Zvlášť, musíte-li jet několikrát.

Jak se přestěhovat efektivně

Tahle otázka patrně zajímá drtivou většinu z vás. Recept na úspěšnou akci by se dal shrnout do sousloví "kvalitní příprava". Skoro jako ve filmu Kulový blesk...

  1. PLÁN - a to myslím naprosto vážně. Vůbec se nemusíte bát udělat rodinnou poradu, dát všechny dostupné hlavy dohromady, vzít tužku a blok a všechno rozpočítat téměř na minuty. Pravděpodobně bude potřeba v průběhu jeho realizace ten plán trošku měnit podle toho, jak moc budete schopni se ho držet, ale hlavní rozvržení co se kdy kam odveze a čím, by se měnit nemělo. Povoluje se variabilní počet krabic.
  2. BALENÍ - vyplatí se křehké věci něčím obalit, aby se nerozbily, a pokud možno skládejte věci do beden podle toho, do jaké místnosti patří. Plnou krabici pak zalepte, zajistěte a popište třeba "obývák". Při vykládání a vybalování se vám to bude hodit. Když tam ještě připíšete poznámku typu "křehké" nebo "nedávat dospod", ulehčí vám to výrazně i nakládání. Krabice příliš nepřetěžujte, aby se vám při transportu neprotrhlo dno. Při stěhování nábytku si dejte také pozor na ostré hrany. Raději je zalepte, ať si nepoškrábete novou podlahu.
  3. TRANSPORT - pečlivě zvažte možnosti, obvolejte známé. Buď sežeňte pořádně velké auto s člověkem, který ho umí řídit, nebo stěhovací službu. Obojí má své klady i zápory. Když seženete auto s řidičem, většinou se na podmínkách dohodnete, aby vyhovovaly oběma stranám, a všechno si zařídíte přesně, jak budete potřebovat a chtít. Stěhováci vám patrně vyjdou dráž, ale zase mají zkušenosti a na leccos grif.
  4. LOUČENÍ - moc ho raději neprotahujte. Čím déle se budete loučit a více ohlížet zpět, tím obtížněji se vám bude staré bydlo opouštět. Rozhodli jste se jít dál, dívejte se tedy dopředu.
  5. VYBALOVÁNÍ - začněte věcmi, které máte nejraději, které si vybavíte, když se řekne "domov". Usnadní vám to ztotožnění s novým prostorem. Pokud s sebou stěhujete i nábytek a větší vybavení, začněte položením koberce/podlahy a rozložením nábytku po místnosti. Nebudete pak muset hrát s krabicemi Tetris. Celkově se snažte vybalovat co nejrychleji a nové bydlení si zútulňujte, jak to jen půjde.
  6. BYDLETE SPOKOJENĚ A BUĎTE ŠŤASTNÍ!

 




presmerovat_automaticky