Podlaha jako nová? Může to být ta vaše!

2. 8. 2017

Podlaha je asi nejzatěžovanější částí vašeho bydlení, jelikož drží vše, včetně vás samých, a to nemluvíme o dětech a domácích mazlíčcích. Není tedy divu, že se snadno opotřebuje. Nemusíte se ovšem hroutit a pořizovat nový byt, když se podlaha prošlape, stačí si ji vzít do parády a zrekonstruovat ji.

 

Vyrovnání podlahy s vodováhou

 

Jak se zbavit staré podlahy?

První krok pro podlahu jako novou je odstranit tu starou. Těžko můžete podlahu vyrovnat, když ji máte pokrytou. No jo, to se snadno řekne, ale jak to provést? Záleží velmi na druhu, univerzální rada neexistuje.

  • KOBEREC - záleží na tom, jestli jste k jeho uchycení použili lepidlo, nebo ne. Jestliže ne, není problém. Starý koberec zkrátka smotáte a máte vystaráno. S lepidlem už to bude horší, ovšem rozhodně ne nemožné. Platí na něj teplo, takže stačí ho jen zahřát a seškrábnout.
  • LINOLEUM - ani odstranění lina není nijak zvlášť náročné. Je potřeba nejprve ho rozdělit na kusy maximálně 20x20 cm např. zalamovacím nožíkem, a poté tyto kusy vytrhat. Kdyby to nešlo, stačí ho zahřát třeba horkovzdušnou pistolí. Lepidla se zbavíte stejným způsobem jako u koberce. Pokud je lino upevněno ještě hřebíky, nezapomeňte je vytáhnout, abyste se nestrhali zbytečně.
  • DŘEVO - prkenná či parketová podlaha má svá specifická pravidla. Ne vždycky se totiž vyplatí ji úplně vyměnit, občas je lepší ji jen zbrousit. Závisí to na rozsahu poškození a druhu dřeva. Někdy také stačí vyměnit některé části a ostatní ošetřit. Vždy se ovšem vyplatí co největší část podlahy zachovat. Důvod k úplné výměně bývá nejčastěji nějaký parazit.
  • DLAŽBA - dlaždice je možno překrýt novými, ale má to svá rizika. Vzniká tak totiž méně stabilní podloží a dlaždičky mají tendenci praskat. Když už je ale chcete odstranit, není to tak složité. Rozbijte je např. kladivem. Rozbité kousky vyházejte, na to můžete použít klasickou lopatu, a také se zbavte zbytků malty. Na to je nejlepší dláto s kladivem, s nimiž pracujete jako sochaři, zkrátka přiložíte dlátko ke zbytku, který chcete odstranit, a bouchněte do něj. Takhle pokračujte, dokud nebude podlaha čistá.

 

Pokládání dlažby

 

Strhávačka - velký pomocník

To by nebylo 21. století, aby nemělo i na takovou práci nějaký technický zlepšovák. Když se vám do práce nechce ručně, můžete si pořídit strhávačku. Je to stroječek podobný sekačce na trávu. Vepředu má škrabku a vy jen projedete celou podlahu. S její pomocí odstraníte:

Krom toho, že vám strhávačka ušetří práci a energii, je navíc šetrná k původnímu podkladu.

Vyrovnání podlahy

Nerovnosti podkladu vaší podlahy jsou častou příčinou poškození povrchové krytiny. Nejznámějšími příklady jsou vrzání parket či praskání dlaždiček. Jenže jak srovnat podlahu svépomocí? Není to tak složité, jak byste mohli čekat. Dnes se používají nejčastěji tyto metody:

  1. Vyrovnání podlahy nivelační hmotou - časově náročná, ale jinak docela pohodlná metoda, jak vyrovnat jakýkoli typ podlahy. Po odstranění starého povrchu je třeba jej pečlivě vyčistit. nesmí na něm být prach, větší mechanické poškození, mastnota ani vlhkost. Takto připravený povrch je nejprve potřeba ošetřit penetrací, čímž snížíme savost daného povrchu, aby se nám nivelační hmota nevsakovala. Penetraci zvolte podle typu povrchu. Poté již stačí jen aplikovat samotnou nivelační hmotu, kterou po namíchání jednoduše rozlijete po podlaze a vyrovnáte zubovou stěrkou, je-li to zapotřebí, a odvzdušnit odvzdušňovacím válcem.
  2. Vyrovnání podlahy suchou cestou - k tomu slouží speciální podsypy, které se taktéž aplikují na očištěnou podlahu. Nakladete si v rovnoměrných rozestupech dřevěné trámky stejné výšky, prostor mezi nimi vysypete podsypem a přejetím desky po trámcích jej vyrovnáte.



presmerovat_automaticky