Jarní příprava venkovních prostor

19. 2. 2018

Nejen správné zazimování, ale také opačný proces, tedy příprava na jaro, je nedílnou součástí úspěšné údržby vašich venkovních prostor. Půda na zahradě se na jaře probouzí, zahradní nábytek je potřeba vystěhovat opět ven a řádně se postarat o všechny věci, které zůstaly venku a podléhaly vlivům nelítostné zimy. Pojďme se podívat jak na to!

Jaro na zahradě

Začneme jarní přípravou zahrady. Tady nás krom zaopatření zahradního nábytku čeká především rekultivace vašeho porostu. Než se všechny rostlinky probudí, je potřeba jim udělat prostor a nachystat jim ho tak, aby se jim v ní s chutí rostlo. Nezapomeňte, že právě jaro je klíčovým obdobím, které má obrovský vliv na to, jak se vaší zahrádce povede po zbytek roku.

"Sušenky" pryč!

Navážeme hned na ten prostor, který jsme zmínili. Ten rostlinám nejlépe poskytneme tak, že se zbavíme všech rostlinných "mrtvolek". Suché větvičky, listí, nebo dokonce celé suché rostliny, všechno takové musí pryč, aby to udělalo místo nové generaci porostu.

Stromky                                                       

Začněte těmi staršími stromy. Těm udělá nejlépe, když pěkně pročistíte korunu tak, aby žádná větev nebyla utlačovaná nebo zastíněná. Nebojte se odstranit celé větve. A dokonce i keříkům udělá takováhle čistka dobře.

Co se týče mladých stromků, které potřebují ještě oporu, je potřeba uvolnit jim provázek, kterým jsou přivázané. Jejich kmínek totiž bude tloustnout a mohlo by se stát, že vám provázek do kmene zaroste.

S postřikem tolik nespěchejte, nechte ho klidně až na duben. A pokud máte podezření, že je některý strom už příliš starý nebo nemocný, je lepší ho nahradit stromem novým. Jednak stromeček v žalostném stavu vám ani nemůže dělat radost a druhak by mohl být nebezpečný, např. pokud by hrozil pád větve či vyvrácení celého stromu větrem.

Záhony

Půdu je po zimě potřeba provzdušnit, protože těžký sníh ji celou zimu udusal. Vezměte tedy do ruky rýč a záhony řádně proryjte, aby se půda zkypřila a provzdušnila. Také půdu vyčistěte od všeho, co už tam nemá co dělat. Ať jsou to zbytky rostlin, plevel, kamení, nebo třeba různé kosti a všelijaké harampádí, co vám tam během zimy nanosili havrani.

Trávník

Totéž co pro záhonky platí také pro trávu. Tedy to, že po zimě potřebuje doplnit kyslík. Trávník by ovšem tak radikální zásah rýčem příliš neocenil. Na něj použijte vertikutátor. Mašinku, která vypadá trošku jako sekačka, ale má úplně jiný význam. Trávník pročistí a půdu zkypří. Můžete také začít s provápněním, díky čemuž předejdete růstu mechů.

Zahradní nábytek

Ten je potřeba pořádně prohlédnout. Jednak bude pravděpodobně chtít trochu očistit, poněvadž na něj pravděpodobně přes zimu nasedal prach. Druhak musíte zkontrolovat, zda je v pořádku a nestane se, že si třeba na stůl postavíte první jarní venkovní oběd a stůl se vám zřítí. A zatřetí by bylo dobré hlavně u dřevěných a kovových částí obnovit jednou za čas ochranný nátěr.

Co s terasou?

Nejjednodušší je péče o terasy z WPC. Ty jsou mnohem odolnější než klasické dřevo. Nejprve je potřeba ji zbavit pevných nečistot. Na to stačí koště nebo vysavač. Pak už stačí jen terasu umýt čistou nebo jarovou vodou a máte vymalováno. Na podzim by bylo dobré tento proces zopakovat. Lze použít také vysokotlaký čistič, ale pouze při tlaku do 80 bar.

S dřevěnými terasami už je to o něco složitější. Kromě nezbytného očistění, na což se dá sehnat speciální čistič, potřebuje ještě obnovit všechny ochranné nátěry. Dřevo má tendenci oxidovat. To je naprosto běžný proces, který doprovází stáří. I proti tomuto jevu existuje účinný prostředek, tzv. odšeďovač dřeva. Ten vrátí vaší terase zdravou barvu.

Nezapomeňte ani na péči o vnější části domu, např. vnější rolety a žaluzie. Ty by bylo vhodné po zimě také očistit. Jak na to jsme vám už radili v jednom z našich předchozích článků.




presmerovat_automaticky