Jak zazimovat balkon nebo terasu?

23. 11. 2017

Chladná zima může vašemu balkonu či vaší terase pořádně zavařit. Tak jako třeba o zahrádku, i o tyhle venkovní prostory je potřeba se postarat. Prevence je totiž první krok k prodloužení jejich životnosti! My se teď mrkneme, jak a kterým směrem je třeba ty kroky podniknout.

Každoroční kontrola

Součástí účinné prevence je kontrola celkového stavu celé terasy nebo balkonu. Může se vám to zdát jako banalita, která snad ani není nutná, ale pamatujte, že jde o vaše bezpečí, životnost balkonu či terasy, a také ušetření vaší peněženky do budoucna, protože dílčí problémy se řeší lépe a levněji než velké.

Revizi byste měli provádět ideálně už v květnu nebo červnu a kontrolujeme:

  • NEČISTOTY - na ty stačí vzít kyblík s jarovou vodou, kartáč a drhnout. Můžete také použít speciální čistič na dřevěné podlahy. Hrubost kartáče volte podle povrchu, na nějž jej budete používat, abyste si něco případně nepoškrabali, ale zase nevolte moc jemný, abyste se příliš nenadřeli, nebo použijte kartáč přímo určený na terasy.
  • PRASKLINY - v jakýchkoli materiálech se můžou udělat trhliny, je třeba o tom vědět a co nejdřív to vyřešit. Jakmile totiž do drobné prasklinky nateče voda a zmrzne, roztáhne se tam a z trhlinky je trhlina, která už by vám mohla dát pořádně zabrat. Takže takové poškození buď zalepit, nebo vyměnit poškozený materiál.
  • REZ - i kovy dostávají venku pořádně zabrat. Zrezivělý kov se stává nespolehlivým. Jestliže rezaví, obnovte antikorozní nátěr, nebo zmíněný materiál vyměňte, jestliže je poškození již příliš rozsáhlé.
  • ZATÍŽENÍ - to platí především pro balkony. Jestliže tam máte umístěn předmět vážící přes 100 kg, nenechávejte jej dlouho na jednom místě. Chápu, že s takovým kvichtem se nebudete chtít denně tahat, ale pamatujte na statiku vašeho balkonu; na takovou jednostrannou zátěž prostě není dělaný.

 

Zazimování

Máme zkontrolováno, uložme tedy naši, potažmo vaši terasu či balkon k zimnímu spánku...

  1. ROSTLINY DO TEPLA - většina rostlinek, které máte přes rok venku, bude patrně teplomilná. Schovejte je tedy do tepla. Zalévat je pak stačí 1× za 14 dnů. Ty odolnější můžete nechat venku a zateplete je nějakým plátýnkem. Ale až teploty klesnou, abyste je do zimy omylem nezapařili.
  2. NÁBYTEK - ten je v každém případě potřeba schovat, aby se dožil jara. Hlavně ten plastový.
  3. KOVY - jakékoli kovové věci je potřeba natřít přípravkem proti korozi. Zima je nejen chladná, ale i mokrá. Pokud to jde, předměty z kovu raději také spakujte do domu.
  4. MARKÝZY A SLUNEČNÍKY - slunečník je dobré schovat hned, jakmile přestanete vysedávat venku. Je na zničení asi nejnáchylnější. Pokud máte vysunovací markýzu, zabezpečte ji tak, aby se k ní nedostala voda v žádném skupenství. Kdyby ano, pravděpodobně byste ji na jaře už nevysunuli.
  5. ELEKTŘINA - samozřejmě ani žádné elektrické spotřebiče nesmí přes zimu zůstat venku. Jestliže máte venkovní zásuvky, měli byste je také zajistit. Dost pomůže už jen taková maličkost jako obalit ji igelitem a zalepit.

Podlahové krytiny

Těm se budeme věnovat zvlášť, jelikož je to kapitola sama pro sebe. Záleží na typu.

Dřevěné podlahy

Dřevěné podlahy mají tendenci šedivět a praskat. Slouží také jako domov pro různé houby, plísně, mechy atp., když se o ně správně nestaráte. Základ je pořádně je vyčistit, nechat vyschnout a následně naimpregnovat. Více poškozené kusy dřeva je lepší vyměnit.

WPC

WPC terasy jsou na údržbu ještě jednodušší. Ty stačí jenom vyčistit, umýt, na což můžete použít i vysokotlaký čistič, ovšem tlak nesmí přesáhnout 80 barů, a máte vymalováno. Totiž hotovo. Dřevoplastová podlaha vám dokonce ani nebude klouzat, i když zmrzne.

Údržba terasy a balkonu v zimě

Zazimovali jste, to je dobře, ale nemáte ještě vyhráno. Nesprávným zacházením v zimě by mohla veškerá vaše předzimní příprava vyjít vniveč. Pojďme si teď říct, jak se v žádném případě nesmíte zbavovat sněhu z teras ani balkonů:

  • POSYP - hlavně rozpouštědla jako sůl by mohla nevratně poškodit různé ošetřovací nátěry nebo spáry dlaždic atp. Ty mechanické, jako je např. písek, by mohly povrchy poškrábat.
  • KOVOVÉ NÁSTROJE - lopaty nebo hrábě společně s hrubou silou nejsou úplně tou nejideálnější variantou pro rozbíjení ledu. Ne na balkoně nebo na terase. Mohlo by se totiž stát, že rozbijete i krytinu. Je lepší použít třeba plast. Je pravda, že vás to bude stát víc sil, ale jsou to prostředky šetrnější.
  • HORKÁ VODA - takový šok by nemusela zrovna ta vaše podlahová krytina snést.
  • ZVLÁŠTNÍ PÉČE PRO PVC - jestliže máte na terase či balkonu krytinu z PVC, nepoužívejte na ni raději žádná hrabla. Odstraňte sníh smetákem a nechte to být.

Dále nezapomeňte alespoň 1× týdně kontrolovat veškeré rostlinstvo, které jste nechali venku. Jestli vám nemrzne, nějaké zvířátko vám ho neožírá, nebo jestli se k němu nedostali nějací škůdci. Jestliže se něco takového vyskytne, je potřeba okamžitě zakročit.

 




presmerovat_automaticky