Jak se postarat o umělý trávník?

21. 3. 2018

Umělý trávník je velice výhodný povrch. Nepotřebuje zdaleka tolik péče jako trávník živý a vypadá pořád stejně dobře. Pokud se o něj tedy správně staráte. Jeho údržba ale naštěstí není příliš složitá. Důležitá je důslednost a pravidelnost, jedině tak dosáhnete maximální životnosti a udržení těch správných vlastností vašeho umělého travnatého povrchu.

Údržba umělého trávníku krok za krokem

Nezáleží příliš na tom, jaký trávníkový koberec máte. Důležité je, na jak velké ploše. Pokud máte kousek na zahradě, terase nebo balkónu, bude vyžadovat lehce odlišnou péči než umělý trávník na fotbalovém hřišti.

Umělý trávník

1.) Odstranění hrubých nečistot

Veškeré záležitosti, které nám na umělý trávník přivanul vítr, nanosili ptáci, hodili přes plot sousedi, donesl tajfun a dají se sebrat, odfouknout, vysát či zamést, je potřeba jedním ze zmíněných způsobů odstranit. Zkrátka nesmí se vám tam nic válet. Nejvíc budete patrně bojovat s popadaným listím nebo květy stromů, to se nedá nic dělat.

Jak již bylo řečeno, můžete použít fukar, jímž nežádoucí předměty odfoukáte mimo koberec, nebo můžete použít výkonný vysavač. Poslední možností je lidská síla. Tu budete muset použít každopádně, jestliže vám umělým trávníkem prorůstá plevel nebo mech. Na to žádné mechanické udělátko není, takže nezbývá než zakleknout a pečlivě vydlabávat a vytrhávat. Ačkoliv...

Jedna možnost by tu byla a tu doporučujeme využít zejména u velkých ploch. Jedná se o chemický postřik. Je tu ovšem velké riziko, že jej vítr zavane i tam, kam nechceme. Proto jej využívejte opravdu jen v případě nutnosti a nejlépe pouze tam, kde nemáte v okolí porost, o který byste nechtěli přijít. A pro postřik si nevybírejte větrné dny.

Umělý trávník

2.) Čištění umělého trávníku kartáčem a zásyp

Na vyčesávání umělých trávníků nepoužívejte nic jiného, než náčiní k tomu určené, tzn. speciální kartáček. Pokud byste vzali jakýkoli jiný, mohlo by se stát, že vám bude krom nečistot odstraňovat i vlákna z koberce, což opravdu nechceme. Další důležitou funkcí takového kartáčku je narovnání vláken a rovnoměrné rozptýlení zásypu, ten je vhodné kontrolovat a doplňovat. To působí jako zbytečnost, ale efekt to má podobný, jako když si učešete vlasy. Trošku se provzdušní, změní polohu a nejsou tolik zatěžovány.

Zásyp na sebe také bere část zátěže celého travnatého koberce. Proto dbejte na jeho výběr. Jednou za rok byste měli umělý trávník nechat vyčistit specializovanou firmou. U sportovišť samozřejmě častěji.

Umělý trávník

Další tipy

  • OPLOCENÍ - je nejideálnější a nejjednodušší způsob prevence proti zanášení trávníku smetím. Většina předmětů unášených větrem by se o plot měla zarazit. Ale samozřejmě to není stoprocentní.
  • SPRÁVNÉ UMÍSTĚNÍ - umělý trávník by měl být na nějakém slunném místě. Když totiž zaprší, velice těžko se z něj odpařuje voda. A ještě hůř, pokud je trávník ve stínu. Když jinou možnost nemáte, můžete si pomoct opět moderní technikou, a to buď sacím zařízením, nebo naopak můžete vodu vyhánět fukarem.
  • ZAMETÁNÍ - zametat samozřejmě můžete, ale jedině a pouze ve chvíli, kdy je trávník naprosto suchý. Jinak by se vám totiž mohlo stát, že by se v zásypu udělaly hrudky a chuchvalce, kterých byste se pak těžko zbavovali. Navíc byste nečistoty jen zamíchali do směsi a nic z toho.
  • STROJE - ať už nějaké zametací, nebo s plošným kartáčem, či sypací. Všichni tito pomocníci nám mohou být velmi užiteční, jestliže se potřebujeme postarat o větší plochu. Pak už je ovšem na zváženou, jestli se nám vyplatí do takového přístroje investovat, nebo je výhodnější si jednou za čas pozvat profesionální firmu, která technikou nejenom indisponuje, ale s jistotou s ní umí zacházet.

Pojďme si to tedy shrnout. Čištění umělých trávníků provádíme výhradně za sucha, nářadím k tomu určeným a jednou ročně (u sportovišť častěji) jej necháme uklidit firmou.




presmerovat_automaticky