Jak na údržbu dřeva? Tipy a triky pro exteriér a interiér

2. 6. 2018

Dřevo je krásné, dřevo je voňavé, dřevo je dnes zkrátka "in". Ale aby vám takové vydrželo, je nutná správná a pravidelná péče. Měli byste myslet na to, že každý druh vyžaduje specifickou údržbu. Zní to možná složitě a náročně, ale žádné obavy! Připravili jsme pro vás malé shrnutí, na co si dávat pozor, a na co naopak nezapomínat. Společnými silami to bude hračka.

Prevence dřeva – EXTERIÉR

Dříve, než se začneme zabývat ochrannými nátěry, je důležité si určit pár jednoduchých zásad. Pokud budete tyto pravidla poctivě dodržovat, ušetří vám to spoustu času a starostí.

SUCHO – ochrana dřeva proti vlhkosti patří mezi nejdůležitější. Je jasné, že pokud máte obložený dům, nebo chatu dřevěnými latěmi, těžko se budete vlhku vyhýbat. Pokud vlhkost ve dřevě nepřesáhne 15 %, můžete být v klidu. Je jasné, že jednou za čas bude pršet, tomu se vyhnout nedá, nejdůležitější ale je, aby měla voda kam odtékat a v okolí dřeva nestála. Nedej bože, aby dřevo ve vodě plavalo. A jak tomu zabránit?

  1. PŘESAH STŘECHY - to platí pro dřevěné obložení. Střecha by měla přesahovat tak, aby co nejvíc "stínila", i když bude déšť nasměrován přímo proti zdi. Ale zase rozumně, aby střecha unesla v zimě nánosy sněhu a nelámala se, nebo se neohýbala právě v přesahu.
  2. TERÉN KOLEM STAVBY - v těsné blízkosti vašeho domu by se neměly vyskytovat ve větším množství žádné rostliny. Ty mají totiž tendenci zadržovat vodu a to my nechceme! Nejlepším řešením nejsou ani kachličky, ani beton, ani žádný jiný pevný a rovný povrch, nýbrž štěrkový pás. Proč? Existuje snadná odpověď. Od štěrku se kapky neodráží přímo na stěnu, což je přesně ten efekt, kterého chcete docílit.
  3. SPRÁVNÁ POLOHA - dřevěné objekty by měly být umístěny alespoň 30 cm nad zem. Platí to samozřejmě i u obložení. Dřevěným plotům udělejte betonový základ. Materiál spojující zem a dřevo by neměl sát vodu, ani ji vést.OBLOŽENÍ - jestliže něco dřevem obkládáte, vždy latě skládejte tak, aby po nich voda pěkně stékala a nezůstávala ve žlábcích a ďolících.
  4. POZOR NA DÉŠŤ - déšť není nic neobvyklého a musí se s ním počítat. Když budete mít vše natřeno, v pořádku, ale opět platí, že nesmí voda nikde stát. Pokud máte plot, seřízněte vršky latí do špičky, ab voda mohla stékat a nedržela se tam. Nebo použijte slavné romantické hrníčky. Voda musí mít vždy šanci se rychleji odpařit, než ji dřevo nasaje.

Ochranné nátěry

Životnost vašeho dřeva prodlouží ochranný nátěr! Jak ale správně vybrat? Podle čeho se řídit? Čtěte dál!

Lazury - EXTERIÉR

Lazury mají vysoký obsah pigmentu. Právě tento pigment, stejně jako u lidí, zvyšuje ochranu proti UV záření - čím tmavší, tím větší ochrana. Krásně také nechají vyniknout a podtrhnout kresbu dřeva.

Olejové lazury se nejlépe hodí na venkovní svislé povrchy, tzn. obložení, přístřešky pro auta, popřípadě pergoly, dveře, okna, ale i zahradní nábytek. Tyto nátěry fungují i jako ochrana dřeva proti škůdcům a plísním.

Barvy - EXTERIÉR

Barvy obsahují také hodně pigmentu, jen ještě o trošku víc. Skryjí sice původní vzorování dřeva, ale poskytnou vyšší a trvalejší UV ochranu. Výhodou je, že je lze použít i na dřevo v horším stavu a tím zabránit jeho dalšímu ničení.

Hodí se ideálně na okenice, šindele, samozřejmě zahradní nábytek, ale i na balkony, truhlíky, skleníky atp.

Oleje – EXTERIÉR/ INTERIÉR

Oleje se obecně používají na víc zatěžovaná a tvrdá dřeva, a to jak v interiéru, tak v exteriéru. Olej zachová původní povrchovou strukturu dřeva a krásně zvýrazní i kresbu. Navíc zůstane pěkně lesklé, pružné a nebude vysychat. Venkovní olej na terasy má do složení přidaný pigment, neboť bezbarvý lak tolik nechrání. Oleje do exteriéru pigment nepotřebují a používají se především na podlahy, které po ošetření získávají přirozený vzhled.

Laky - INTERIÉR

Podobnou funkci jako oleje mají i laky. Ty disponují ochranným filmem, ten je ale dost křehký, proto není vhodné ho používat na ošetřování exteriérového dřeva.

Mořidla - INTERIÉR

Mořidla slouží skutečně jako "technický" tedy ochranný nátěr. Využívá se zejména jako základový nátěr pro korkové a dřevěné podlahy, ale i nábytek.

Vosky - INTERIÉR

Mezi super univerzální ochranu patří vosky. Jejich využití je velice pestré. Od korkových podlah, přes nábytek a lišty, po dětské dřevěné hračky. Skvěle odpuzují vodu, takže se dají použít ve vlhčích místnostech, jako jsou například koupelny, kuchyně, ale i u bazénu. Jsou vhodné pro všechny druhy dřeva i dřevotřísku.

Základní pravidla nátěru obložení

  • SEVERNÍ STRANA - 2 nátěry
  • JIŽNÍ STRANA - 3 nátěry
  • VÝCHODNÍ STRANA - 2 nátěry
  • ZÁPADNÍ STRANA - 3 nátěry
  • BEDNĚNÍ SVISLE - 2 nátěry
  • BEDNĚNÍ VODOROVNĚ - 3 nátěry

 




presmerovat_automaticky